  • APXG160ARA181MF61G
APXG160ARA181MF61G
advertisement
Manufacturer No:
APXG160ARA181MF61G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APXG160ARA181MF61G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
APXG160ARA181MF61G Overview
3.3A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.There is a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.Various factors contribute to the dissipation factor of 0.12 %.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
APXG160ARA181MF61G Features
3.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXG160ARA181MF61G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXG160ARA181MF61G applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
APXG160ARA181MF61G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NPCAP™-PXG
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    576μA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm