  • APXA6R3ARA101MF60G
APXA6R3ARA101MF60G
advertisement
Manufacturer No:
APXA6R3ARA101MF60G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APXA6R3ARA101MF60G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
APXA6R3ARA101MF60G Overview
In order to power systems, 2.4A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.The device has an ESR of 27mOhm.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
APXA6R3ARA101MF60G Features
2.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 27mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXA6R3ARA101MF60G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXA6R3ARA101MF60G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
APXA6R3ARA101MF60G
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    NPCAP™-PXA
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.4A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.4A @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.224 5.70mm