  • HHXD500ARA101MJA0G
HHXD500ARA101MJA0G
advertisement
Manufacturer No:
HHXD500ARA101MJA0G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-HHXD500ARA101MJA0G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
HHXD500ARA101MJA0G Overview
2A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 25mOhm on this electrical device.To fully perform the function of 200mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
HHXD500ARA101MJA0G Features
2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
HHXD500ARA101MJA0G Applications
There are a lot of United Chemi-Con HHXD500ARA101MJA0G applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
HHXD500ARA101MJA0G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    HXD
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    200mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm