  • HHXB250ARA560MF61G
HHXB250ARA560MF61G
advertisement
Manufacturer No:
HHXB250ARA560MF61G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-HHXB250ARA560MF61G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
HHXB250ARA560MF61G Overview
Systems need 1.3A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.The device has an ESR of 50mOhm.Note that this part has a dissipation factor of 0.14 %.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
HHXB250ARA560MF61G Features
1.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 50mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
HHXB250ARA560MF61G Applications
There are a lot of United Chemi-Con HHXB250ARA560MF61G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
HHXB250ARA560MF61G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    HXB
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.3A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm