  • HHXA160ARA820MF61G
HHXA160ARA820MF61G
advertisement
Manufacturer No:
HHXA160ARA820MF61G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-HHXA160ARA820MF61G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
HHXA160ARA820MF61G Overview
950mA @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 45mOhm, this electrical device works as follows.There is a dissipation factor of 0.16 % for the part.Ideally, the operating temperature should be -55°C~125°C.
HHXA160ARA820MF61G Features
950mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
HHXA160ARA820MF61G Applications
There are a lot of United Chemi-Con HHXA160ARA820MF61G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
HHXA160ARA820MF61G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    HXA
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    950mA
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    950mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm