  • HGTG30N60C3D
HGTG30N60C3D
advertisement
Manufacturer No:
HGTG30N60C3D
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-HGTG30N60C3D
Package:
TO-247-3
Datasheet:
HGTG30N60C3D
Purchasing and Inquiry
HGTG30N60C3D Description
HGTG30N60C3D Features
63A, 600V, TC = 25°C
Typical Fall Time: 230ns @ TJ = 150°C
Short Circuit Rating
Low Conduction Loss
Hyperfast Anti-Parallel Diode
HGTG30N60C3D Applications
Motion Control
Sewing machine
CNC
Motor control
Home appliances
Step5Bar-code shipping tag
HGTG30N60C3D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.39g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    208W
  • Current Rating
    30A
  • Base Part Number
    HGTG30N60
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    NPN
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    208W
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    40 ns
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Rise Time
    45ns
  • Turn-Off Delay Time
    320 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    63A
  • Reverse Recovery Time
    60ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.5V
  • Turn On Time
    85 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.8V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    550 ns
  • Gate Charge
    162nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    252A
  • Switching Energy
    1.05mJ (on), 2.5mJ (off)
  • Height
    20.82mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    4.82mm