  • HGT1S14N36G3VLT
HGT1S14N36G3VLT
advertisement
Manufacturer No:
HGT1S14N36G3VLT
HK JDW NO:
598-HGT1S14N36G3VLT
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
HGT1S14N36G3VLT
Step5Bar-code shipping tag
HGT1S14N36G3VLT
    Select All
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    I2PAK (TO-262)
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    380V
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Current Rating
    18A
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    100W
  • Input Type
    Logic
  • Power - Max
    100W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    330V
  • Max Collector Current
    18A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    390V
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    390V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    18A
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.6V
  • Test Condition
    300V, 7A, 25Ohm, 5V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.2V @ 5V, 14A
  • Gate Charge
    24nC
  • Td (on/off) @ 25°C