  • HGTG11N120CND
HGTG11N120CND
advertisement
Manufacturer No:
HGTG11N120CND
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-HGTG11N120CND
Package:
TO-247-3
Datasheet:
HGTG11N120CND
Purchasing and Inquiry
HGTG11N120CND Description
HGTG11N120CND Features
43 A, 1200 V, TC = 25°C
1200 V Switching SOA Capability
Typical Fall Time: 340 ns at TJ = 150°C
Short Circuit Rating
Low Conduction Loss
Thermal Impedance SPICE Model
This is Pb?Free Device
HGTG11N120CND Applications
Power Management
Industrial
DC-DC Conversion
Switch application
Step5Bar-code shipping tag
HGTG11N120CND
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Reverse Recovery Time
    70 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.1V
  • Turn On Time
    33 ns
  • Test Condition
    960V, 11A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 11A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    570 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    100nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C
    23ns/180ns
  • Switching Energy
    950μJ (on), 1.3mJ (off)
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.39g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Max Power Dissipation
    298W
  • Current Rating
    43A
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    NPN
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    298W
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    23 ns
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Turn-Off Delay Time
    180 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    43A