  • HFW16R-1STZE1LF
HFW16R-1STZE1LF
advertisement
Manufacturer No:
HFW16R-1STZE1LF
HK JDW NO:
44-HFW16R-1STZE1LF
Description:
HFW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 16 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
HFW16R-1STZE1LF
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Number of Positions
    16
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Tin
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Number of Contacts
    16
  • Housing Color
    Black
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight or Tapered
  • Contact Location
    Bottom
  • Height Above Board
    0.075 1.90mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm