  • HFW14R-1STAE1HLF
HFW14R-1STAE1HLF
advertisement
Manufacturer No:
HFW14R-1STAE1HLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-HFW14R-1STAE1HLF
Package:
Datasheet:
HFW14R-1STAE1HLF
Description:
HFW-R Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 14 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
HFW14R-1STAE1HLF
  • Series
    HFW-R
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    14
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Black
  • Mating Cycles
    30
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Height Above Board
    0.075 1.90mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C