  • HCM1A0703-1R5-R
HCM1A0703-1R5-R
advertisement
Manufacturer No:
HCM1A0703-1R5-R
HK JDW NO:
255-HCM1A0703-1R5-R
Datasheet:
HCM1A0703-1R5-R
Description:
Quantity:
In Stock : 1997
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
HCM1A0703-1R5-R
    Select All
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    15.5mOhm Max
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    11A
  • Rated Current-Max
    6.6A
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    HCM1A
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.268W 7.10mmx6.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    6.6A
  • Shielding
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    1.5μH