  • HC4E-L-AC115V
HC4E-L-AC115V
advertisement
Manufacturer No:
HC4E-L-AC115V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HC4E-L-AC115V
Package:
Datasheet:
HC4E-L-AC115V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 115VAC
Step5Bar-code shipping tag
HC4E-L-AC115V
    Select All
  • Must Operate Voltage
    92VAC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    34.5VAC
  • Coil Voltage (AC)
    115V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
  • Mount
    Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Published
    2003
  • Series
    HCE
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    Plug In
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    115VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    10.4mA