  • G6AK-474P-ST40-US-DC12
G6AK-474P-ST40-US-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G6AK-474P-ST40-US-DC12
HK JDW NO:
578-G6AK-474P-ST40-US-DC12
Package:
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 12VDC
Step5Bar-code shipping tag
G6AK-474P-ST40-US-DC12
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    6g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2002
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    16
  • Termination
  • Body Length or Diameter
    35.4mm
  • Body Breadth
    10.1 mm
  • Physical Dimension
    35.4mm x 10.1mm x 8.4mm
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    2A
  • Electrical Life
    500000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    0.5A
  • Coil Resistance
    400Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .5A@125VAC
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    30mA
  • Release Time
    7 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Power Consumption
    360mW
  • Coil Power
    360mW
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    707.21 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    707.21 Vrms
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    125VA@250VAC
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    60W@220VDC
  • Contact (AC) Max Rating I Load
    0.25A@125VAC
  • Body Height
    8.4mm
  • Length - Termination
    0.003 inch