  • H890R9BYA
H890R9BYA
advertisement
Manufacturer No:
H890R9BYA
HK JDW NO:
792-H890R9BYA
Package:
Axial
Datasheet:
H890R9BYA
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 90.9Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
H890R9BYA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Holco, Holsworthy
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.283L 2.50mmx7.20mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Pulse Withstanding
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±15ppm/°C
  • Resistance
    90.9Ohm
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    350V
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    TAPE
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    THIN FILM
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Diameter
    2.5mm