  • GP3000S30-0.125-02-0816
GP3000S30-0.125-02-0816
advertisement
Manufacturer No:
GP3000S30-0.125-02-0816
Manufacturer:
Bergquist
HK JDW NO:
108-GP3000S30-0.125-02-0816
Package:
125
Description:
Thermal Interface Products 8X16 .125 LT BLU GAP PAD 3000S30
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GP3000S30-0.125-02-0816
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    203.2mm
  • Width
    406.4mm
  • Thickness
    0.125 3.18mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Adhesive
  • Package / Case
    125
  • Material
    Silicone Elastomer
  • Shape
    Rectangular
  • Series
    Gap Pad® 3000S30
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Pad, Sheet
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -60°C
  • Color
    Blue
  • Shelf Life
    6 Months
  • Adhesive
    Tacky - Both Sides
  • Storage/Refrigeration Temperature
    95°F 35°C or Below
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Fiberglass
  • Outline
    406.40mm x 203.20mm
  • Thermal Conductivity
    3.0W/m-K