  • GNM0M2R61C104ME18D
GNM0M2R61C104ME18D
advertisement
Manufacturer No:
GNM0M2R61C104ME18D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GNM0M2R61C104ME18D
Package:
0302 (0806 Metric)
Purchasing and Inquiry
GNM0M2R61C104ME18D Overview
The maximal height seated reaches 0.020 0.50mm.It operates at 0.035Lx0.024W 0.90mmx0.60mm sizes and dimensions.In terms of temperature coefficient, it is X5R.A 0302 (0806 Metric) case is used for packaging the product.This part has a terminal pitch of 450μm.The electrical part works with a voltage - Rated DC of 16VV.
GNM0M2R61C104ME18D Features
the maximal height is 0.020 0.50mm
with the size / dimension of 0.035Lx0.024W 0.90mmx0.60mm
A temperature coefficient of X5R
a 450μm terminal pitch
GNM0M2R61C104ME18D Applications
There are a lot of Murata Electronics GNM0M2R61C104ME18D applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
GNM0M2R61C104ME18D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0302 (0806 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GNM
  • Size / Dimension
    0.035Lx0.024W 0.90mmx0.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    2
  • Terminal Pitch
    450μm
  • Depth
    600μm
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    2
  • Height
    200μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • Length
    0.9mm
  • Width
    0.6mm