  • GLM50-12G
GLM50-12G
advertisement
Manufacturer No:
GLM50-12G
HK JDW NO:
732-GLM50-12G
Package:
Datasheet:
GLM50-12G
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GLM50-12G
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GLM50-12G.
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    50W
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Depth
    63.5mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    85%
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    4.2A
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Max Current Rating
    1.5A
  • Current - Output (Max)
    4.2A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    4.2A
  • Output Power
    50W
  • Current - Output 1
    4.2A
  • Max Output Power
    50W
  • Minimum Load Required
    No
  • Height
    31.75mm
  • Length
    107.95mm
  • Width
    63.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    9
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Published
    2002
  • Series
    GLM50 (50W)
  • Size / Dimension
    4.25Lx2.50W x 1.25 H 180.0mmx63.5mmx31.8mm