  • MINT1150A2406K01
MINT1150A2406K01
advertisement
Manufacturer No:
MINT1150A2406K01
HK JDW NO:
732-MINT1150A2406K01
Package:
100
Datasheet:
MINT1150A2406K01
Description:
Switching Power Supplies 150W 24V 4.17A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MINT1150A2406K01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    100
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C With Derating
  • Published
    2013
  • Series
    MINT1150 (150W)
  • Size / Dimension
    4.00Lx2.00W x 1.30 H 101.6mmx50.8mmx33.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    100W 150W Forced Air
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Depth
    50.8mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    4.17A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    4.17A
  • Output Power
    100W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Current - Output 1
    4.17A
  • Minimum Load Required
    No
  • Height
    33.02mm