  • GLC75-12G
GLC75-12G
advertisement
Manufacturer No:
GLC75-12G
HK JDW NO:
732-GLC75-12G
Package:
Datasheet:
GLC75-12G
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 75W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GLC75-12G
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GLC75-12G.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    12
  • Weight
    453.59237g
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Published
    2002
  • Series
    GLC75 (75W)
  • Size / Dimension
    5.75Lx3.40W x 1.56 H 146.0mmx86.4mmx39.7mm
  • Feature
    Universal Input
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    75W
  • Max Power Dissipation
    75W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    85%
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    6.3A
  • Max Current Rating
    2.3A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Power
    76W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Current - Output 1
    6.3A
  • Max Output Power
    75W
  • Minimum Load Required
    No
  • Ripple Voltage (Main Out)
    0.04242Vrms
  • Height
    39.624mm
  • Width
    86.36mm