  • GAL16V8D-20QPNI
GAL16V8D-20QPNI
advertisement
Manufacturer No:
GAL16V8D-20QPNI
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-GAL16V8D-20QPNI
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
GAL16V8D-20QPNI
Description:
5V 2.54mm PMIC GAL?16V8 Series GAL16V8 20 Pin 50MHz 5V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
GAL16V8D-20QPNI Overview
The mobile phone network has 8 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).It is contained in package [0].The device is programmed with 8 I/Os.The termination of a device is set to [0].There is a DUALterminal position on the electrical part in question.An electrical supply voltage of 5V is used to power it.This part is part of the family [0].Ideally, the chip should be packaged by Bulk.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].Mount the chip by Through Hole.The FPGA belongs to the GAL?16V8 series.The chip is programmed with 20 pins.The GAL16V8contains its related parts.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].Through Holemounts this electronic component.A total of 20pins are provided on this board.This device operates at a voltage of 5.5Vas its maximum supply voltage.It operates with the minimal supply voltage of 4.5V.A power supply of 5Vis required to operate it.This can be achieved at a frequency of 50MHz.The status of input signals is determined by 8dedicated inputs.The device is configured with an output of [0].It is equipped with 64 product terms.
GAL16V8D-20QPNI Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
8 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
20 pin count
20 pins
5V power supplies
8 outputs
GAL16V8D-20QPNI Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation GAL16V8D-20QPNI CPLDs applications.
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Digital multiplexers
  • Power automation
  • Code converters
  • I/O expansion
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Timing control
  • DMA control
  • Boolean function generators
Step5Bar-code shipping tag
GAL16V8D-20QPNI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    GAL®16V8
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    GAL16V8
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    8
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Programmable Type
    EE PLD
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    8
  • Nominal Supply Current
    65mA
  • Propagation Delay
    20 ns
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • Architecture
    PAL-TYPE
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • Number of Dedicated Inputs
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V
  • Number of Product Terms
    64
  • Height Seated (Max)
    5.334mm
  • Length
    26.162mm
  • Width
    7.62mm