  • G7L-1A-T-J-CB-DC12
G7L-1A-T-J-CB-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G7L-1A-T-J-CB-DC12
HK JDW NO:
578-G7L-1A-T-J-CB-DC12
Package:
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Step5Bar-code shipping tag
G7L-1A-T-J-CB-DC12
  • Power Consumption
    1.9W
  • Coil Power
    1.9W
  • Must Release Voltage
    1.8VDC
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Coil Voltage (AC)
    12V
  • Coil Insulation
    Class B
  • Height
    53mm
  • Length
    52.5mm
  • Width
    33.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Brackets, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    99.999994g
  • Operating Temperature
    -25°C~60°C
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Depth
    33.5mm
  • Current Rating
    30A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Physical Dimension
    52.5mm x 33.5mm x 53mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    30A
  • Coil Resistance
    75Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    30A@220VAC
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    158mA
  • Must Operate Voltage
    9VDC