  • RTD34012F
RTD34012F
advertisement
Manufacturer No:
RTD34012F
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-RTD34012F
Package:
Datasheet:
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RTD34012F
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to RTD34012F.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    14g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    RT1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    29mm
  • Body Breadth
    12.7 mm
  • Physical Dimension
    29mm x 12.7mm x 15.7mm
  • Sealing
    IMMERSION CLEANABLE CASE
  • Contact Voltage(DC)-Max
    24V
  • Electrical Life
    30000 Cycle(s)
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    360Ohm
  • Operate Time
    8ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    400VAC -Max
  • Coil Current
    33.3mA
  • Release Time
    6ms
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Contact Rating (Current)
    16A
  • Coil Power
    400mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    277V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
    8
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Coil Insulation
    Class F
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    5000 Vrms
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    4000VA@400VAC
  • Body Height
    15.7mm
  • Length - Termination
    0.0036 inch