  • G6ZK1FDC24
G6ZK1FDC24
advertisement
Manufacturer No:
G6ZK1FDC24
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-G6ZK1FDC24
Package:
Datasheet:
G6ZK1FDC24
Description:
Electromechanical Relay SPDT 0.5A 24VDC 1.6KOhm Surface Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6ZK1FDC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper, Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    12
  • Termination
    Gull Wing
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Max Voltage Rating (AC)
    30 V
  • Max Current Rating
    500 mA
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30 V
  • Contact Current Rating
    10 mA
  • Relay Type
    RF
  • Coil Resistance
    1.6 kΩ
  • Operate Time
    10 ms
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Coil Current
    15 mA
  • Release Time
    10 ms
  • Power Consumption
    360 mW
  • Coil Power
    360 mW
  • Coil Voltage (DC)
    24 V