  • G6Z1PEDC24
G6Z1PEDC24
advertisement
Manufacturer No:
G6Z1PEDC24
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-G6Z1PEDC24
Package:
Datasheet:
G6Z1PEDC24
Description:
Electromechanical Relay SPDT 0.5A 24VDC 2.88KOhm Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6Z1PEDC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Number of Pins
    9
  • Weight
    2.8 g
  • Termination
    PC Pin, Through Hole
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Power Rating
    10 W
  • Depth
    8.6 mm
  • Current Rating
    10 mA
  • Frequency
    2.6 GHz
  • Max Voltage Rating (AC)
    30 V
  • Max Current Rating
    500 mA
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30 V
  • Contact Current Rating
    10 mA
  • Relay Type
    RF
  • Coil Resistance
    2.88 kΩ
  • Operate Time
    10 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    8.3 mA
  • Release Time
    10 ms
  • Power Consumption
    200 mW
  • Coil Power
    200 mW
  • Coil Voltage (DC)
    24 V
  • Insertion Loss (dB)
    0.5 dB
  • Height
    8.9 mm
  • Length
    20 mm
  • Width
    8.6 mm