  • G6S-2G-TR-DC24
G6S-2G-TR-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G6S-2G-TR-DC24
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-G6S-2G-TR-DC24
Package:
Datasheet:
G6S-2G-TR-DC24
Description:
Electromechanical Relay DPDT 2A 24VDC 2.88KOhm Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
G6S-2G-TR-DC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Max Voltage Rating (AC)
    250 V
  • Max Current Rating
    2 A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220 V
  • Contact Current Rating
    2 A
  • Coil Resistance
    2.88 kΩ
  • Coil Current
    8.3 mA
  • Release Time
    4 ms
  • Power Consumption
    200 mW
  • Coil Power
    200 mW
  • Coil Voltage (DC)
    24 V