  • G6S-2G-TR-DC12
G6S-2G-TR-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G6S-2G-TR-DC12
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-G6S-2G-TR-DC12
Package:
Datasheet:
G6S-2G-TR-DC12
Description:
Electromechanical Relay DPDT 2A 12VDC 1.028KOhm Surface Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6S-2G-TR-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Max Voltage Rating (AC)
    250 V
  • Max Current Rating
    2 A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220 V
  • Contact Current Rating
    2 A
  • Relay Type
    Telecom
  • Coil Resistance
    1.028 kΩ
  • Operate Time
    4 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    11.7 mA
  • Release Time
    4 ms
  • Power Consumption
    140 mW
  • Coil Power
    140 mW
  • Coil Voltage (DC)
    12 V