  • G6S-2F-Y-DC12
G6S-2F-Y-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G6S-2F-Y-DC12
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-G6S-2F-Y-DC12
Package:
Datasheet:
G6S-2F-Y-DC12
Description:
Electromechanical Relay 12VDC 720Ohm 2A DPDT (14.8x9.2x9.2)mm SMD Signal Relay
Step5Bar-code shipping tag
G6S-2F-Y-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    2 g
  • Termination
    Gull Wing
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Max Voltage Rating (AC)
    250 V
  • Max Current Rating
    2 A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220 V
  • Contact Current Rating
    2 A
  • Coil Resistance
    720 Ω
  • Coil Current
    16.7 mA
  • Release Time
    4 ms
  • Power Consumption
    200 mW
  • Coil Power
    200 mW
  • Coil Voltage (DC)
    12 V