  • G6L-1F-DC12
G6L-1F-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G6L-1F-DC12
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-G6L-1F-DC12
Package:
Datasheet:
G6L-1F-DC12
Description:
Electromechanical Relay 12VDC 800Ohm 1A SPST-NO (10.6x8.4x4.5)mm SMD Signal Relay
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6L-1F-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    600 mg
  • Termination
    Gull Wing, Solder
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Power Rating
    180 mW
  • Depth
    8.4 mm
  • Current Rating
    1 A
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Max Voltage Rating (AC)
    125 V
  • Max Current Rating
    1 A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    60 V
  • Contact Current Rating
    1 A
  • Relay Type
    Telecom
  • Coil Resistance
    800 Ω
  • Operate Time
    5 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    15 mA
  • Release Time
    5 ms
  • Power Consumption
    190 mW
  • Coil Power
    180 mW
  • Coil Voltage (DC)
    12 V
  • Length
    10.6 mm
  • Width
    7.11 mm