  • G6K-2F-Y-TR-DC24
G6K-2F-Y-TR-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G6K-2F-Y-TR-DC24
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-G6K-2F-Y-TR-DC24
Package:
Datasheet:
G6K-2F-Y-TR-DC24
Description:
Signal Relay 24VDC 1A DPDT(10x7.8x5.2)mm SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6K-2F-Y-TR-DC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    700 mg
  • Packaging
    Bulk
  • Termination
    Gull Wing
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Current Rating
    2 A
  • Number of Contacts
    2
  • Max Voltage Rating (AC)
    125 V
  • Max Current Rating
    1 A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    60 V
  • Contact Current Rating
    1 A
  • Relay Type
    Telecom
  • Coil Resistance
    5.22 kΩ
  • Operate Time
    3 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    4.6 mA
  • Release Time
    3 ms
  • Power Consumption
    100 mW
  • Coil Power
    100 mW
  • Coil Voltage (DC)
    24 V
  • Ambient Temperature Range High
    70 °C
  • Switching Current
    1 A
  • Height
    5.4 mm