  • G2R-2-SN-DC24(S)
G2R-2-SN-DC24(S)
advertisement
Manufacturer No:
G2R-2-SN-DC24(S)
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-G2R-2-SN-DC24(S)
Package:
Datasheet:
G2R-2-SN-DC24(S)
Description:
Electromechanical Relay 24VDC 1.113KOhm 5A DPDT(29x13x35.5)mm Plug-In General Purpose Relay
Step5Bar-code shipping tag
G2R-2-SN-DC24(S)
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    Plug-In, Socket, Socketable
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Termination
    Plug, Solder
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Power Rating
    530 mW
  • Depth
    13 mm
  • Current Rating
    5 A
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL, VDE
  • Max Voltage Rating (AC)
    380 V
  • Max Current Rating
    5 A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125 V
  • Contact Current Rating
    5 A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.113 kΩ
  • Operate Time
    15 ms
  • Coil Current
    21.6 mA
  • Release Time
    10 ms
  • Power Consumption
    360 mW
  • Coil Power
    530 mW
  • Coil Voltage (DC)
    24 V
  • Switching Current
    5 A
  • Switching Capacity
    1.25 kW
  • Height
    35.5 mm
  • Length
    29 mm
  • Width
    13 mm