  • G2AK-232A-DC24
G2AK-232A-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G2AK-232A-DC24
HK JDW NO:
607-G2AK-232A-DC24
Package:
125
Datasheet:
G2AK-232A-DC24
Description:
RELAY GEN PURP DPDT 500MA 24VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G2AK-232A-DC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Rating (Current)
    500mA
  • Coil Power
    2.2W
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Height
    42.5mm
  • Length
    28mm
  • Width
    21.5mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Material
    Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
  • Mount
    PCB, Plug-In, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Package / Case
    125
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -10°C~40°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    G2AK
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Depth
    21.5mm
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Plug In
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Breadth
    22.5 mm
  • Physical Dimension
    29.5mm x 22.5mm x 42.5mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Electrical Life
    5000000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Turn On Delay Time
    15 ms
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    270Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .3A@110VAC
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    85mA
  • Must Operate Voltage
    19.2VDC