  • G2A-434A-AC100/110
G2A-434A-AC100/110
advertisement
Manufacturer No:
G2A-434A-AC100/110
HK JDW NO:
607-G2A-434A-AC100/110
Package:
Description:
RELAY GEN PURP 4PDT 500MA 110VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G2A-434A-AC100/110
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
  • Mounting Type
    Socketable
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    SOCKET MOUNT
  • Operating Temperature
    -10°C~40°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    G2A
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 88 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 33 V
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Plug In
  • Body Breadth
    22.5 mm
  • Physical Dimension
    29.5mm x 22.5mm x 42.5mm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    125V
  • Electrical Life
    5000000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.2kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .7A@250VAC
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    110VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    14mA
  • Release Time
    15 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@125VDC
  • Must Operate Voltage
    88VAC
  • Contact Rating (Current)
    500mA
  • Coil Power
    1400mW
  • Must Release Voltage
    33VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    110V
  • Height
    42.5mm
  • Length
    28.5mm
  • Width
    21.5mm