  • FS45MR12W1M1B11BOMA1
FS45MR12W1M1B11BOMA1
advertisement
Manufacturer No:
FS45MR12W1M1B11BOMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FS45MR12W1M1B11BOMA1
Package:
Module
Description:
INFINEON - FS45MR12W1M1B11BOMA1 - MOSFET MODULE, N-CH, 1.2KV, 25A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FS45MR12W1M1B11BOMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    45m Ω @ 25A, 15V (Typ)
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5.55V @ 10mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1840pF @ 800V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    25A Tj
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    62nC @ 15V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    1200V
  • FET Feature
    Silicon Carbide (SiC)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Series
    CoolSiC™+
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Power - Max
    20mW Tc