  • FS100R07N3E4
FS100R07N3E4
advertisement
Manufacturer No:
FS100R07N3E4
Manufacturer:
Infineon
HK JDW NO:
9152-FS100R07N3E4
Package:
Module
Datasheet:
Description:
Trans IGBT Module N-CH 650V 100A 35-pin ECONO3-4
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FS100R07N3E4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Screw
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    35
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    35
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    BRIDGE, 6 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE AND THERMISTOR
  • Power Dissipation
    335W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    650V
  • Max Collector Current
    100A
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.95V
  • Turn On Time
    100 ns
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    370 ns
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V