  • FS450R17OE4PBOSA1
FS450R17OE4PBOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FS450R17OE4PBOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FS450R17OE4PBOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FS450R17OE4PBOSA1
Description:
MOD IGBT MED PWR ECONOPP-2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FS450R17OE4PBOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X29
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    Full Bridge
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    20mW
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    3mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    900A
  • Turn On Time
    310 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 450A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1100 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    36nF @ 25V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    52 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C