  • F4100R17ME4B11BPSA1
F4100R17ME4B11BPSA1
advertisement
Manufacturer No:
F4100R17ME4B11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-F4100R17ME4B11BPSA1
Package:
Module
Description:
MOD IGBT MED POWER ECONO-6
Step5Bar-code shipping tag
F4100R17ME4B11BPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Series
    EconoDUAL™ 3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    13
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X13
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    Full Bridge
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    3mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    155A
  • Turn On Time
    260 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 100A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    790 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    9nF @ 25V