  • APTGT35H120T1G
APTGT35H120T1G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT35H120T1G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APTGT35H120T1G
Package:
SP1
Datasheet:
APTGT35H120T1G
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 55A 12-Pin Case SP-1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APTGT35H120T1G
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SP1
  • Number of Pins
    1
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    12
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    208W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    12
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    Full Bridge Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    208W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    55A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    2.5nF
  • Turn On Time
    140 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 35A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    610 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    2.5nF @ 25V