  • FPX86X0305J--
FPX86X0305J--
advertisement
Manufacturer No:
FPX86X0305J--
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-FPX86X0305J--
Package:
Datasheet:
Description:
3μF Film Capacitor 5%
Step5Bar-code shipping tag
FPX86X0305J--
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 850
  • HTS Code
  • Capacitance
    3μF
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V