  • FP50R12KE3BOSA1
FP50R12KE3BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FP50R12KE3BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FP50R12KE3BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FP50R12KE3BOSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FP50R12KE3BOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    24
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    35
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    35
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X35
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    270W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    280W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    75A
  • Turn On Time
    135 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    610 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • NTC Thermistor
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    3.5nF @ 25V