  • FKS2F011001A00KSSD
FKS2F011001A00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKS2F011001A00KSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-FKS2F011001A00KSSD
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
FKS2F011001A00KSSD Overview
To function, systems must have a rated (DC) voltage (URdc) of 250V.Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.It is required that systems be powered by an internal rated (AC) voltage of 160V.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.
FKS2F011001A00KSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 160V
FKS2F011001A00KSSD Applications
There are a lot of WIMA FKS2F011001A00KSSD applications of film capacitors.
  • Mobile communications
  • Electronic ballasts
  • IGBT
  • RF Modules
  • Industrial and automotive inverters
  • Blocking
  • TV and monitor sets
  • Switch mode power supplies
  • Audio/video equipment
  • Lighting
Step5Bar-code shipping tag
FKS2F011001A00KSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.2mm