  • FKS2D021001B00KSSD
FKS2D021001B00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKS2D021001B00KSSD
HK JDW NO:
864-FKS2D021001B00KSSD
Purchasing and Inquiry
FKS2D021001B00KSSD Overview
The device has a resistance of 30GOhm.Capacitor temperature coefficient is 330 ppm/°C.
FKS2D021001B00KSSD Features
30GOhm insulation resistance
a temperature coefficient of 330 ppm/°C
FKS2D021001B00KSSD Applications
There are a lot of WIMA FKS2D021001B00KSSD applications of film capacitors.
  • Global positioning systems
  • Filters
  • Switch mode power supplies
  • Satellite TV
  • Industrial and automotive inverters
  • RF Modules
  • RFI for automotive
  • TV and monitor sets
  • Matching networks
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
Step5Bar-code shipping tag
FKS2D021001B00KSSD
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Published
    2006
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    330 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE:63V
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    3mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    6mm
  • Dielectric
    PET
  • Insulation Resistance
    30GOhm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    7.5mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    3mm