  • FI-DP58SB-VF88L-R700
FI-DP58SB-VF88L-R700
advertisement
Manufacturer No:
FI-DP58SB-VF88L-R700
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-FI-DP58SB-VF88L-R700
Package:
Description:
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount, Right Angle Tape & Reel (TR) Gold Plastic 58 Positions Center Strip Contact
Quantity:
In Stock : 15016
Step5Bar-code shipping tag
FI-DP58SB-VF88L-R700
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Insulation Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FI-DP
  • Published
    2008
  • Feature
    Board Guide, Solder Retention
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    58
  • Applications
    General Purpose
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Center Strip Contact
  • Current Rating (Amps)
    0.5A per Contact
  • Insulation Height
    0.346 8.80mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.020 0.50mm
  • Insulation Color
    Black
  • Contact Finish Thickness - Mating
    12.0μin 0.30μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    1.25μin 0.032μm
  • Stack Height (Mating)
    8.8mm