  • FI-X30SSLA-HF-R2500
FI-X30SSLA-HF-R2500
advertisement
Manufacturer No:
FI-X30SSLA-HF-R2500
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-FI-X30SSLA-HF-R2500
Package:
Description:
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount, Right Angle Tape & Reel (TR) Gold Plastic 30 Positions Non-Gendered
Quantity:
In Stock : 3178
Step5Bar-code shipping tag
FI-X30SSLA-HF-R2500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Insulation Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FI-X
  • Published
    2009
  • Feature
    Grounding Pins, Shielded, Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    30
  • Applications
    General Purpose
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    200V
  • Fastening Type
    Friction Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Non-Gendered
  • Current Rating (Amps)
    1A per Contact
  • Insulation Height
    0.091 2.30mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.039 1.00mm