  • FI-RE41S-VF-R1300
FI-RE41S-VF-R1300
advertisement
Manufacturer No:
FI-RE41S-VF-R1300
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-FI-RE41S-VF-R1300
Package:
Datasheet:
FI-RE41S-VF-R1300
Description:
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Plastic 41 Positions Female Blade Socket
Quantity:
In Stock : 7800
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FI-RE41S-VF-R1300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    Plastic
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FI-R
  • Published
    2007
  • Feature
    Shielded, Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    41
  • Applications
    General Purpose, Medical
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    500V
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Blade Socket
  • Current Rating (Amps)
    0.8A per Contact
  • Pitch
    508μm
  • Insulation Height
    0.183 4.65mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    700mA
  • Pitch - Mating
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Stack Height (Mating)
    10.1mm 16.1mm