  • FH35C-51S-0.3SHW(99)
FH35C-51S-0.3SHW(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH35C-51S-0.3SHW(99)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH35C-51S-0.3SHW(99)
Purchasing and Inquiry
FH35C-51S-0.3SHW(99) Overview
FH35C-51S-0.3SHW(99) Features
FH35C series
FH35C-51S-0.3SHW(99) Applications
  • Telecommunications
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Anywhere power is distributed
  • Refrigeration control
  • Industrial Automation
  • Data Technology
  • Instrumentation
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Control panels
Step5Bar-code shipping tag
FH35C-51S-0.3SHW(99)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    51
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    51
  • Current Rating
    200mA
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Body Length or Diameter
    0.665 inch
  • Body Breadth
    0.035 inch
  • Housing Color
    Gray
  • Body Depth
    0.132 inch
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    90VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    2.8702 mm
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Contact Finish Thickness
    1.18μin 0.030μm
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm