  • FH34SRJ-8S-0.5SH(99)
FH34SRJ-8S-0.5SH(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH34SRJ-8S-0.5SH(99)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH34SRJ-8S-0.5SH(99)
Purchasing and Inquiry
FH34SRJ-8S-0.5SH(99) Overview
FH34SRJ-8S-0.5SH(99) Features
FH34SRJ series
FH34SRJ-8S-0.5SH(99) Applications
  • Communication
  • Control panels
  • Blowers
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Transportation
  • Telecommunications
  • Embedded systems
  • Data Technology
  • Medical technology
  • Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
FH34SRJ-8S-0.5SH(99)
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH34SRJ
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    8
  • Voltage - Rated
    50V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    8
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.236 inch
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.039 inch
  • Housing Color
    Gray
  • Body Depth
    0.126 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top and Bottom
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm