  • FH34S-20S-0.5SH(99)
FH34S-20S-0.5SH(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH34S-20S-0.5SH(99)
HK JDW NO:
355-FH34S-20S-0.5SH(99)
Package:
Description:
FH34S Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH34S-20S-0.5SH(99)
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH34S
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Rated
    50V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.473 inch
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.039 inch
  • Housing Color
    Beige
  • Body Depth
    0.126 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm