  • FH19C-20S-0.5SH(51)
FH19C-20S-0.5SH(51)
advertisement
Manufacturer No:
FH19C-20S-0.5SH(51)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH19C-20S-0.5SH(51)
Package:
Description:
FH19C Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Tin-Lead -55°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH19C-20S-0.5SH(51)
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
    FH19C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Rated
    50V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Tin-Lead
  • Lead Pitch
    500μm
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0