  • FH12-28S-0.5SH(54)
FH12-28S-0.5SH(54)
advertisement
Manufacturer No:
FH12-28S-0.5SH(54)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH12-28S-0.5SH(54)
Package:
Description:
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 28 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH12-28S-0.5SH(54)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    28
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Mating Cycles
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH12
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Number of Positions
    28
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A