  • FH12-16S-0.5SV
FH12-16S-0.5SV
advertisement
Manufacturer No:
FH12-16S-0.5SV
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH12-16S-0.5SV
Package:
Datasheet:
FH12-16S-0.5SV
Description:
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 16 Positions Surface Mount Tin-Lead -40°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH12-16S-0.5SV
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    16
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    ZIF
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    16
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin-Lead
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.449 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    500μm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Mating Information
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Body Depth
    0.217 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Withdrawl Force-Min
    ZIF N
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
    Brown
  • Width
    3.8mm
  • Height Above Board
    0.142 3.60mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm